مزیت‌های توزیع مویرگی

  • اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶

انجمن صنعت پخش به همت جمعی از فعالان صنعت در سال 1378 به منظور حفظ حقوق و منافع قانونی شرکت‌های پخش و ساماندهی نظام توزیع مویرگی کشور که متضمن حفظ منافع جامعه است، تشکیل شد. در حال حاضر پس از گذشت 16 سال از تاسیس این انجمن بیش از 700 شرکت پخش عضو انجمن است که تقریبا 30 درصد این تعداد، شرکت‌های معظم پخش سراسری هستند و فعالیت اکثر شرکت‌های پخش کشور در حوزه توزیع اقلام مصرفی و دارو است.

با این حال در سال‌های اخیر تولیدکنندگان سایر گروه‌های کالایی نیز این روش توزیع را به‌عنوان روش اصلی توزیع کالاهای خود برگزیده‌اند. یکی از مهم‌ترین اهداف سومین سمینار صنعت پخش ترغیب تولیدکنندگان گروه‌های مختلف کالایی به استفاده از این شیوه کارآمد توزیع است. از نظر بنده در کالاهایی نظیر لوازم ساختمانی، لوازم یدکی خودرو، لوازم‌التحریر، انواع لوازم خانگی و حتی میوه و سبزیجات نیز امکان استفاده از این روش وجود دارد و امکان مرتفع کردن کاستی‌های نظام توزیع سنتی از این طریق مهیا خواهد بود.

روش توزیع مویرگی مورد استفاده در شرکت‌های پخش دارای مزایای بسیاری برای تولید‌کننده، خرده فروش و مصرف‌کننده نهایی است. با استفاده از این روش تولیدکننده امکان توزیع گسترده محصولات خود را در کل مناطق جغرافیایی خواهد داشت. همچنین ابزار مناسبی برای معرفی محصولات جدید خود و عرضه کل سبد محصولات تولیدی خود به مصرف‌کننده نهایی را در اختیار خواهد داشت.

از مزایای خرید از شبکه گسترده شرکت‌های پخش برای خرده‌فروشان اصناف مختلف می‌توان به بهره‌مندی از حمل رایگان، امکان مدیریت موجودی انبار فروشگاه در حداقل میزان ممکن و دریافت کالای مورد نیاز در کمترین زمان ممکن اشاره کرد. همچنین شبکه گسترده توزیع شرکت‌های پخش دارای مزیت‌های مختلف برای اقشار مختلف جامعه است. مصرف‌کننده نهایی می‌تواند محصولات موردنیاز خود را از شرکت‌های مختلف تولیدی در محل زندگی خود حتی مناطق بسیار دور افتاده کشور، تهیه و استفاده کند. خرید کالا با قیمت مناسب‌تر و بهره‌مندی از خدمات گارانتی و وارانتی برای کالاهای خاص از دیگر مزایای این شبکه برای مصرف‌کنندگان است. برخی از اهداف برگزاری سومین همایش سراسری شرکت‌های پخش به شرح زیر است:

  • شناخت ماهیت روش توزیع مویرگی مورد استفاده در شرکت‌های پخش در مقایسه با نظام توزیع کیفی
  • اطلاع از مزایای استفاده از این روش برای تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان انواع کالاها
  • معرفی روش‌های نوین پخش و توزیع کالا در جهان
  • معرفی گلوگاه‌های اجرایی توسعه صنعت پخش
  • بررسی راهبردها و چالش‌ها در توسعه کمی‌و کیفی شرکت‌های پخش

در خاتمه امید است در سایه الطاف باری‌تعالی و یاری مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌روز به روز شاهد بهبود وضعیت توزیع کالا و به تبع آن ارتقای سطح رفاه ملت عزیر ایران باشیم.

شما بایدوارد شده برای ارسال نظر

تماس با پشتیبانی
سلام
چه کمکی میتونم بکنم ؟